Tag Archives: Hep2O Flexible Tap Connector Monobloc Mixers 300mm x 15mm x M10 HD125F/15W Qty 2
Hep2O Flexible Tap Connector Monobloc Mixers 300mm x 15mm x M10 HD125F/15W Qty 2
Push-fit braided flexible tap connector with Monobloc Mixers for easy jointing. BS EN 7291 parts 1 and 2, WRAS approved Hot and cold flexible push-fit plumbing system In4Sure joint recognition to ensure secure joint Secure demounting with HepKey system 50 year industry leading guarantee Colour-coded packaging for easy identification – green 10mm, blue 15mm, purple 22mm and orange 28mm For intermittent hot and cold water use up to a maximum of 65°C